Music Service Singles & Doubles Dart Tournament
|
|
January 23 & 25, 2009 107 Doubles entries ~ 7 Divisions 91 Singles entries ~ 5 Divisions | |
---|---|
Open AA Doubles | |
Champions | James Baxa & Wayne Potter |
2nd Place | Terry Cormany & Phil Knotts |
3rd Place | Tom Dureske & Jason Eie |
4th Place | Brian Busse & Gregg Shefner |
Open A Doubles | |
Champions | Lance Mayer & Dave Palli |
2nd Place | Dennis Johnson & Paul Wiley |
3rd Place | Justin Smith & Justin Strobl |
4th Place | Brett Daggitt & Casey Ottman |
Open B Doubles | |
Champions | Josh Cole & David Cole |
2nd Place | Joe Nielsen & Murl Fredrickson |
3rd Place | Rob Ness & Darrin Ludmore |
4th Place | Wes Brandis & Jason Trevor |
Open C Doubles | |
Champions | Darrin Duncan & Jessica Gann |
2nd Place | Jeremiah Fry & Ben Kruse |
3rd Place | Matt Schelhaas & Derek Brandis |
4th Place | Jim Novy & Robin Hall |
Open D Doubles | |
Champions | Amy Farr & Lane Smalley |
2nd Place | Randy Ludwig & Cheyenne Ford |
3rd Place | Brian Bunker & Steve Sampson |
4th Place | Gina Ziebarth & Steve Ziebarth |
Open E Doubles | |
Champions | Roberta Redfield & Leo Bianas |
2nd Place | Kelley Mitchell & Trish Stauffacher |
3rd Place | Judy Baldridge & Donna Fauth |
4th Place | Dee Cormany & Susan Baxa |
Open F Doubles | |
Champions | Joy Schwans & Deb Stofferahn |
2nd Place | Stacy Dougherty & Jenny Vondragon |
3rd Place | Jacinta Ortman & Karen Heiman |
4th Place | Chris Meylor & Carl Brakke |
Open AA Singles | |
Champion | James Baxa |
2nd Place | Wayne Potter |
3rd Place | Wes White |
4th Place | John Jensen |
Open A Singles | |
Champion | Lance Mayer |
2nd Place | Ken Meylor |
3rd Place | Nate Delaney |
4th Place | Ben Baxa |
Open B Singles | |
Champion | Nate Hilbrands |
2nd Place | Toby Dede |
3rd Place | Lee Sixtoes |
4th Place | Jerry Fry |
Open C Singles | |
Champion | Andy Ullom |
2nd Place | Ben Kruse |
3rd Place | Kellie Birkholm |
4th Place | Mark Johnson |
Open D Singles | |
Champion | Jeremiah Fry |
2nd Place | Lee Plott |
3rd Place | Niki Kemnitz |
4th Place | Tonya Ellis |
January 25-27, 2008 | |
Open A Doubles | |
Champions | Kyle Liddeke & Elliot Milk |
2nd Place | Travis Johnson & Tory Haggerty |
3rd Place | Leo Ennis & Cole Lee |
4th Place | James Baxa & Chad Viereck |
Open B Doubles | |
Champions | Travis Kolthoff & Bobby Kolthoff |
2nd Place | John Jensen & Lee Sixtoes |
3rd Place | Dave Schwans & Dan Jensen |
4th Place | Ryan McManus & Sean Burger |
Open C Doubles | |
Champions | John Phillips & Tim Horton |
2nd Place | Krempges & Akins |
3rd Place | Eichhorn & Vrondran |
4th Place | Williams & Ward |
Open D Doubles | |
Champions | Ben Baxa & Shane Ortman |
2nd Place | Robbie Ness & Darrin Cudmore |
3rd Place | Anthony Trei & Nate Hilbrands |
4th Place | Vonstad & Mike Fonder |
Open E Doubles | |
Champions | Bornitz & Snelling |
2nd Place | Mette & Wilkinson |
3rd Place | Ortman & Acuna |
4th Place | Davis & Calahan |
Open F Doubles | |
Champions | Tonya Ellis & Shandra Daughters |
Open AA Singles | |
Champion | Kyle Liddeke |
2nd Place | Elliot Milk |
3rd Place | Tory Haggerty |
4th Place | Wes White |
Open A Singles | |
Champion | Chris Seewald |
2nd Place | Steve Burfeind |
3rd Place | Ron Eichhorn |
4th Place | Ryan McManus |
Open B Singles | |
Champion | Phillip Knotts |
2nd Place | Matt Jensen |
3rd Place | Anthony Trei |
4th Place | Lisa Seewald |
Open C Singles | |
Champion | Sweet Fisher |
2nd Place | Casey Krempges |
3rd Place | Dave Standifer |
4th Place | John Wullstein |
Open D Singles | |
Champion | Robbie Ness |
2nd Place | Mike Fonder |
3rd Place | Darcie Earley |
4th Place | Barry Kruse |
Open E Singles | |
Champions | Julie Schuler |
2nd Place | Ben Kruse |
3rd Place | Kelley Mitchell |
4th Place | Judy Baldridge |
January 26-28, 2007 | |
Open A Doubles | |
Champions | Kyle Liddeke & Elliot Milk |
2nd Place | Todd Reeves & Dave Vandentop |
3rd Place | Lance Allen & Troy Reker |
Open B Doubles | |
Champions | Pat Buck & Mitch Johnson |
2nd Place | Brett Ludewig & Terry Cormany |
3rd Place | James Baxa & Chad Viereck |
Open C Doubles | |
Champions | Lee Sixtoes, Sr. & John Jensen |
2nd Place | Byron Wulf & Nate Delaney |
3rd Place | Jerry Munkvold & Shane Stredde |
4th Place | Jason Davis & Rick Harkemn |
Open D Doubles | |
Champions | Frank Kuhnert & Kevin Nesheim |
2nd Place | Sara Arneson & Jason Huston |
3rd Place | Julie Neppl & Mike Neppl |
Open E Doubles | |
Champions | Rick Mendenhall & Randy Hewitt |
2nd Place | Amy Farr & Lane Smalley |
3rd Place | Kim Papenheim & Gary Kroger |
Open AA Singles | |
Champion | Kyle Liddeke |
2nd Place | Elliot Milk |
3rd Place | Todd Reeves |
4th Place | Jeff Verdorn |
Open A Singles | |
Champion | Nate Hilbrands |
2nd Place | Pete Peterson |
3rd Place | James Baxa |
4th Place | Sara Gall |
Open B Singles | |
Champion | Stephen Morgan |
2nd Place | Mike Neppl |
3rd Place | Jerry Munkvold |
4th Place | Pat Buck |
Open C Singles | |
Champion | Corey Luke |
2nd Place | Amber Christensen |
3rd Place | Nate Delaney |
4th Place | Kellie Mace |
Open D Singles | |
Champion | Dennis Nelson |
2nd Place | Robbie Ness |
3rd Place | Ryan Bornitz |
4th Place | Anthony Trei |
Open E Singles | |
Champions | Tonya Ellis |
2nd Place | Josh Cole |
3rd Place | Tom Parker |
4th Place | Paul Wiley |
January 27-29, 2006 | |
Open A Doubles | |
Champions | Brian Busse & Todd Reeves |
2nd Place | Elliot Milk & Joe Sefrna |
3rd Place | Dave Vandentop & Dan Bourne |
Open B Doubles | |
Champions | Nate Delaney & Jason Lenz |
2nd Place | Jeff Dougherty & Brian Tronson |
3rd Place | Mandy Austin & Travis Kolthoff |
Open C Doubles | |
Champions | Chris Klopf & Larry McClatchey |
2nd Place | Casey Krempges & Doug Akins |
3rd Place | Jamie Frost & Jason Davis |
Open D Doubles | |
Champions | Starla Tate & Brian Tate |
2nd Place | Dave Standifer & Matt Mulder |
3rd Place | Tonya Ellis & Todd Sharp |
Open E Doubles | |
Champions | Lisa Seewald & Jay Vining |
2nd Place | Mike Ratigan & Ryan Bornitz |
3rd Place | Brenda Widman & Mary Youngmon |
Open A Singles | |
Champions | Todd Reeves |
2nd Place | Dan Bourne |
3rd Place | Elliot Milk |
4th Place | Greg Lambertz |
Open B Singles | |
Champions | Ryan Oswald |
2nd Place | Jason Eie |
3rd Place | Wayne Potter |
4th Place | Dave Cole |
Open C Singles | |
Champions | Scott Hanisch |
2nd Place | Kim Papenheim |
3rd Place | Ray Hoiness |
4th Place | Cory Bucholz |
Open D Singles | |
Champions | Dave Standifer. |
2nd Place | Chris Klopf |
3rd Place | Brian Kruse |
4th Place | Jason Gruneich |
Open E Singles | |
Champions | Ryan Bornitz |
2nd Place | Joe Kemnitz |
3rd Place | Tom Parker |
4th Place | Eric Vincent |
Open F Singles | |
Champions | Julie Ritter |
2nd Place | Molly Sagmoe |
3rd Place | Niki Kemnitz |
4th Place | Mary Ford |
January 21-23, 2005 | |
Open A Doubles | |
Champions | Brian Busse & James Goetschius |
2nd Place | Dan Bourne & Aaron Smith |
3rd Place | Darryl Nelson & Martin Duin |
Open B Doubles | |
Champions | Chad Viereck & James Baxa |
2nd Place | Miles Roy & Bruce Schumacher |
3rd Place | Jim Buie & Lee Ellis |
4th Place | Nate Hilbrands & Jason Gruneich |
Open C Doubles | |
Champions | Denis Krempges & John Krempges |
2nd Place | Pat Miles & Paul Miles |
3rd Place | Chad Winesburg & Scott Wise |
4th Place | Jason Davis & Rick Harkemn |
Open D Doubles | |
Champions | Trish Mahoney & Kelley Mitchell |
2nd Place | Heidi Wade & Brett Levene |
3rd Place | Paul Rigo & Justin Mulder |
4th Place | Matt Mulder & Dave Standifer |
Open E Doubles | |
Champions | Kelly Shelton & Matt Mayer |
2nd Place | Drew Heinzmann & Liz Heinzmann |
3rd Place | Jessi Watkins & Harlan Domeyer |
4th Place | Heather Namanny & Diane Silkenson |
Open A Singles | |
Champions | Dan Bourne |
2nd Place | Dave VandenTop |
3rd Place | Brian Busse |
4th Place | Aaron Smith |
Open B Singles | |
Champions | Jim Buie |
2nd Place | Ray Hoiness |
3rd Place | Mo Petersen |
4th Place | Jason Lenz |
Open C Singles | |
Champions | Mike Neppl |
2nd Place | Brent Driscoll |
3rd Place | Scott Wise |
4th Place | Mike Stauffacher |
Open D Singles | |
Champions | Lee Sixtoes, Sr. |
2nd Place | Scott Fitch |
3rd Place | Pat Miles |
4th Place | Pat Obert |
Open E Singles | |
Champions | Mary Youngmon |
2nd Place | Tom Parker |
3rd Place | Kelly Shelton |
4th Place | Toby Dede |
January 23-25, 2004 Ramkota Hotel, Sioux Falls, SD | |
Open A Doubles | |
Champions | Jeff Verdoorn & Randy Thomsen |
2nd Place | Dave Vandentop & Greg Lambertz |
3rd Place | Greg Sehr & Russ Pies |
Open B Doubles | |
Champions | Lance Mayer & Ray Hoiness |
2nd Place | Jesse Beaner & Mike Kluckman |
3rd Place | James Baxa & Chad Viereck |
Open C Doubles | |
Champions | Cory Peterson & Dave Cole |
2nd Place | Adam Thielbar & Travis Fods |
3rd Place | John Krempges & Casey Krempges |
Open D Doubles | |
Champions | Wes White & Tonya Ellis |
2nd Place | Brian Bunker & Steve Sampson |
3rd Place | Chris Johnson & Richard Carlson |
Open E Doubles | |
Champions | Jeremy Hinckley & Justin Hinckley |
2nd Place | Donna Fauth & Sonja Baldridge |
3rd Place | Brian Kruse & Bonnie Kruse |
Open A Singles | |
Champions | Jeff Verdoorn |
2nd Place | Randy Oien |
3rd Place | Greg Lambertz |
4th Place | Dave Vandentop |
Open B Singles | |
Champions | Jeff Dougherty |
2nd Place | Wayne Moen |
3rd Place | James Baxa |
4th Place | Eric Abelson |
Open C Singles | |
Champions | Bryan Guischer |
2nd Place | Paul Miles |
3rd Place | Anthony Green |
4th Place | Mike Stauffacher |
Open D Singles | |
Champions | Amy Farr |
2nd Place | John Krempges |
3rd Place | Paul Jackson |
4th Place | Cory Stotesbery |
Open E Singles | |
Champions | Kim Papenheim |
2nd Place | Kelley Mitchell |
3rd Place | Trish Mahoney |
4th Place | Mary Youngman |
February 1, 2003 140 players Downtown Holiday Inn, Sioux Falls, SD | |
Open A Doubles | |
Champions | Dave VanDenTop & Greg Lambertz |
2nd Place | Brian Busse & James Goetschius |
3rd Place | Marty Bartels & Leo Ennis |
Open B Doubles | |
Champions | Brock Kukrall & Ric King |
2nd Place | Wade Olseth & Doug Folkens |
3rd Place | Tobin Dailey & Kevin Hammer |
Open C Doubles | |
Champions | Terry Cormany & Dee Cormany |
2nd Place | Bruce Fuller & Chris Johnson |
3rd Place | Brian Bunker & Steve Sampson |
Open D Doubles | |
Champions | Pat Miles & Terry Newberg |
2nd Place | John Hansen & Rick Haeuszer |
3rd Place | Travis Kapseh & Crystal Vandervliet |
Open E Doubles | |
Champions | Sue Baxa & Cindy Fecko |
2nd Place | Lori Vierick & Ben Baxa |
3rd Place | Heidi Wade & Brett Levene |
Open A Singles | |
Champion | Brian Busse |
2nd Place | Gregg Shefner |
3rd Place | Chris Seewald |
4th Place | Dan Bourne |
Open B Singles | |
Champion | Rod Sonen |
2nd Place | Russ Pies |
3rd Place | Matt Michaeli |
4th Place | Justin Wallenstein |
Open C Singles | |
Champion | Larry McClatchey |
2nd Place | Brad Strom |
3rd Place | Nan Smith |
4th Place | Chris Johnson |
Open D Singles | |
Champion | Chad Gordon |
2nd Place | Dan Berry |
3rd Place | Denis Krempges |
4th Place | Paul Jackson |
Open E Singles | |
Champion | Trish Mahoney |
2nd Place | Tata Beckers |
3rd Place | Judi Allen |
4th Place | Niki Kemnitz |
March 2, 2002 Music Service of South Dakota 140 players Acoustic Hall - Dell Rapids, SD Format modified to Open Singles & Doubles | |
Open A Doubles | |
Champions | Joe Sefrna & Brian Busse |
2nd Place | Jeff Dougherty & Dan Bourne |
3rd Place | Mark Graue & Terry Danielson |
Open B Doubles | |
Champions | Chris Seewald & Doug Schwartzle |
2nd Place | Terry Andersh & Greg Andersh |
3rd Place | Brian Otto & Sonny Ross |
4th Place | Todd Orchard & Mike Stauffacher |
Open C Doubles | |
Champions | Jeff Grove & Denny Krier |
2nd Place | Dale McCuen & Mo Peterson |
3rd Place | Tony Green & Paul Jackson |
4th Place | Brian Bunker & Steve Sampson |
Open D Doubles | |
Champions | Terry Cormany & Dee Cormany |
2nd Place | Lee Ellis & Bill Otto |
3rd Place | Glenn Vanderziel & Jim Hornbeck |
4th Place | Todd Stokke & Justin Wallenstein |
Open E Doubles | |
Champions | Jude Dailey & Gina Ziebarth |
2nd Place | Beth Mielke & Susanne Danielson |
3rd Place | Ben Aning & Helena Vanderziel |
4th Place | Tim Boy & Chrystal Lundgren |
Open A Singles | |
Champion | Dan Bourne |
2nd Place | Brian Busse |
3rd Place | Jeff Dougherty |
4th Place | Joe Sefrna |
Open B Singles | |
Champion | Brian Otto |
2nd Place | Leo Ennis |
3rd Place | James Elijah |
4th Place | Darren Stotesbery |
Open C Singles | |
Champion | Todd Orchard |
2nd Place | Bob Reinfeld |
3rd Place | Jeff Grove |
4th Place | Nan Smith |
Open D Singles | |
Champion | Lee Ellis |
2nd Place | Paul Del Rio |
3rd Place | Ben Aning |
4th Place | Judy Baldridge |
Open E Singles | |
Champion | Tara Ludwig |
2nd Place | Beth Nielke |
3rd Place | Jim Schirmacher |
4th Place | Darcy Odman |
January 13-14, 2001 Music Service of South Dakota 120 players Acoustic Hall - Dell Rapids, SD | |
Men's Doubles - Level 1 | |
Champions | James Goetschius & Marty Bartels |
2nd Place | Brian Busse & Gregg Shefner |
3rd Place | Jeff Gillespie & Joe Sefrna |
4th Place | Dan Bourne & Mark Graue |
Men's Doubles - Level II | |
Champions | Jake Jorgenson & Wade Jorgenson |
2nd Place | Tobin Dailey & Brian Otto |
3rd Place | Wayne Jensen & Mark Day |
4th Place | Wayne Jensen & Mark Day |
Men's Doubles - Level III | |
Champions | Darren Stotesbery & Cory Stotesbery |
2nd Place | Doug Schwartzle & Dan Gibson |
3rd Place | Brad Strom & Brian Stahlacker |
4th Place | Larry McClatchey & Rob Daws |
Women's Doubles | |
Champions | Pam Knuth & Brenda White |
2nd Place | Renae Sefrna & Nan Smith |
3rd Place | Jude Dailey & Natalie Skroch |
Men's Singles - Level I | |
Champion | Gregg Shefner |
2nd Place | Marty Bartels |
3rd Place | Brian Busse |
4th Place | Tim Vanderham |
Men's Singles - Level II | |
Champion | Rob Preheim |
2nd Place | Jeff Dougherty |
3rd Place | Chris Seewald |
4th Place | Larry McClatchey |
Men's Singles - Level III | |
Champion | Craig Krempges |
2nd Place | James Elijah |
3rd Place | Denis Krempges |
4th Place | Randy Feucht |
Women's Singles - Level I | |
Champion | Judy Baldridge |
2nd Place | Brenda Burfeind |
3rd Place | Renae Sefrna |
Women's Singles - Level II | |
Champions | Deb Riedinger |
2nd Place | Lynn Errickson |
3rd Place | Gina Ziebarth |
Mixed Doubles - Level I | |
Champions | Brenda White & Brian Busse |
2nd Place | Pam Knuth & Marty Bartels |
3rd Place | Colleen Collier & Gregg Shefner |
Mixed Doubles - Level II | |
Champions | Tara Tornow & Gary Rezek |
2nd Place | Ladonna Tonak & Darwin Roskam |
3rd Place | Stacy Dougherty & Jeff Dougherty |
January 22-23, 2000 Music Service of South Dakota 120 players Acoustic Hall - Dell Rapids, SD | |
Men's Doubles - Level I | |
Champions | James Goetschius & Marty Bartels |
2nd Place | Brian Busse & Gregg Shefner |
3rd Place | Jerry Leu & Todd Koenenkamp |
Men's Doubles - Level II | |
Champions | Greg Sehr & Bob Pecha |
2nd Place | Tom Ruhlman & Jeff Waldner |
3rd Place | Scott German & Terry Opp |
4th Place | KK Drapeau & Jeff Johnson |
Men's Doubles - Level III | |
Champions | Jeff Grove & Doug Swartzle |
2nd Place | Mike Stauffacher & Glenn Vanderziel |
3rd Place | Jeff Luke & Steve Plucker |
4th Place | Brian Horn & Ron Heidzig |
Women's Doubles | |
Champions | Jo Loberg & Nan Smith |
2nd Place | Colleen Collier & Karen VanderMaten |
3rd Place | Leah Geurts & Cindy Krueger |
4th Place | Julie Bloomhall & Callie McKinney |
Men's Singles - Level I | |
Champion | Brian Busse |
2nd Place | James Goetschius |
3rd Place | Gregg Shefner |
4th Place | Marty Bartels |
Men's Singles - Level II | |
Champion | Greg Sehr |
2nd Place | Tobin Dailey |
3rd Place | Ryan Oswald |
4th Place | Mike Gluhm |
Men's Singles - Level III | |
Champion | Larry McClatchey |
2nd Place | Tim Potter |
3rd Place | Lee Ellis |
4th Place | Mike Stauffacher |
Women's Singles - Level I | |
Champion | Nan Smith |
2nd Place | Virginia Day |
3rd Place | Tracey Ogren |
Women's Singles - Level II | |
Champion | Deb Riedinger |
2nd Place | Lynn Errickson |
3rd Place | Gina Ziebarth |
Mixed Doubles - Level I | |
Champions | Renae Sefrna & James Goetschius |
2nd Place | Pam Knuth & Marty Bartels |
3rd Place | Colleen Collier & Brian Busse |
Mixed Doubles - Level II | |
Champions | Ladonna Tonak & Greg Sehr |
2nd Place | Deb Riedinger & Bob Pecha |
3rd Place | Judy Baldridge & Mike Stauffacher |
January 30-31, 1999 Music Service of South Dakota 120 players Ramkota Inn - Sioux Falls, SD | |
Men's Doubles - Level I | |
Champions | Brian Busse & Gregg Shefner |
2nd Place | James Goetschius & Nate Knuth |
3rd Place | Dave VandenTop & Greg Lambertz |
Men's Doubles - Level II | |
Champions | Steve Burfeind & Ray Hoiness |
2nd Place | Mike Arendsee & Buck Meier |
3rd Place | Mark Lietha & Paul Dayland |
Men's Doubles - Level III | |
Champions | Aaron Smith & Eric Smith |
2nd Place | Craig Krempges & Jack Weber |
3rd Place | Dave Cole & Gene Foster |
Women's Doubles | |
Champions | Jo Loberg & Nan Smith |
2nd Place | Colleen Collier & Karen VanderMaten |
3rd Place | Leah Geurts & Cindy Krueger |
4th Place | Julie Bloomhall & Callie McKinney |
Men's Singles - Level I | |
Champion | James Goetschius |
2nd Place | Jay Larson |
3rd Place | Steve Burfeind |
4th Place | Dave VandenTop |
Men's Singles - Level II | |
Champion | Jeff Dougherty |
2nd Place | Aaron Smith |
3rd Place | Brian Otto |
4th Place | Mike Arendsee |
Men's Singles - Level III | |
Champion | Doug Christensen |
2nd Place | KK Drapeau |
3rd Place | Jon Maresh |
4th Place | Dan Roth |
Women's Singles | |
Champion | Tracey Ogren |
2nd Place | Judy Baldridge |
3rd Place | Deb Hoteling |
4th Place | Colleen Collier |
Mixed Doubles - Level I | |
Champions | Renae Sefrna & James Goetschius |
2nd Place | Colleen Collier & Gregg Shefner |
3rd Place | Tanya Flegel & Tony Ladwig |
Mixed Doubles - Level II | |
Champions | Nan Smith & Aaron Smith |
2nd Place | Judy Baldridge & Mike Stauffacher |
3rd Place | Tracey Ogren & Lee Twedell |
January 30-February 1, 1998 Music Service of South Dakota 120 players Ramkota Inn - Sioux Falls, SD | |
Men's Doubles - Level I | |
Champions | James Goetschius & Nate Knuth |
2nd Place | Todd Bramer & Jason Stone |
3rd Place | Gregg Shefner & Brian Busse |
Men's Doubles - Level II | |
Champions | Dave Magee & Steve Swenson |
2nd Place | Brian Pell & Dave Render |
3rd Place | Mike Arendsee & Buck Meier |
Women's Doubles | |
Champions | Jo Loberg & Nan Smith |
2nd Place | Colleen Collier & Karen VanderMaten |
3rd Place | Leah Geurts & Cindy Krueger |
4th Place | Julie Bloomhall & Callie McKinney |
Men's Singles - Level I | |
Champion | James Goetschius |
2nd Place | Dave VandenTop |
3rd Place | Greg Lambertz |
4th Place | Todd Bramer |
Men's Singles - Level II | |
Champion | Les Olson |
2nd Place | Rick Wittenhagen |
3rd Place | Tom Ruhlman |
4th Place | Jay Larson |
Men's Singles - Level III | |
Champion | John Kunkel |
2nd Place | Bob Pecha |
3rd Place | John Hennings |
4th Place | Brian Hill |
Women's Singles | |
Champion | Pam Engeltjes |
2nd Place | Julie Bloomhall |
3rd Place | Karen VanderMaten |
4th Place | Jo Loberg |
Mixed Doubles - Level I | |
Champions | Pam Engeltjes & Nate Knuth |
2nd Place | Tracey Ogren & Gregg Shefner |
3rd Place | Jo Loberg & Greg Lambertz |
Mixed Doubles - Level II | |
Champions | Tania Cole & Gene Foster |
2nd Place | Wendy Keena & Craig Krempges |
3rd Place | Laurie Peterson & Scott Johnson |
January 25-26, 1997 Music Service of South Dakota 120 players Holiday Inn - Brookings, SD | |
Men's Doubles - Level I | |
Champions | Dave Taylor & Neil Schumacher |
2nd Place | Tracy Elyea & Greg Lambertz |
3rd Place | Gregg Shefner & Mike Anderson |
4th Place | Dave VandenTop & Dean Gray |
Men's Doubles - Level II | |
Champions | Jared Olson & Shannon Tjaden |
2nd Place | Denis Krempges & Craig Krempges |
3rd Place | Mike Arendsee & Buck Meier |
4th Place | Kevin Hammer & Jeff Johnson |
Women's Doubles | |
Champions | Colleen Collier & Karen VanderMaten |
2nd Place | Sharon Magnus & Patty Winter |
3rd Place | Virginia Day & Patti Nash |
Men's Singles - Level I | |
Champion | Dave Taylor |
2nd Place | Dave VandenTop |
3rd Place | Larry Blue |
4th Place | Tracy Elyea |
Men's Singles - Level II | |
Champion | Steve Johnson |
2nd Place | Chris Geurts |
3rd Place | Wade Carman |
4th Place | Jeff Johnson |
Women's Singles - Level I | |
Champion | Michell Walker |
2nd Place | Virginia Day |
3rd Place | Karen VanderMaten |
Women's Singles - Level II | |
Champion | Julie Bloomhall |
2nd Place | Bev LaBore |
3rd Place | Patty Winter |
Mixed Doubles - Level I | |
Champions | Renae Peskey & Gregg Shefner |
2nd Place | Jane Bammert & Dean Gray |
3rd Place | Michell Walker & Wayne Jensen |
Mixed Doubles - Level II | |
Champions | Mary Jo Woods & Pete Nieradka |
2nd Place | Judy Baldridge & Glenn Vanderziel |
3rd Place | Bev LaBore & Denny LaBore |
March 9-10, 1996 Music Service of South Dakota 100 players Tea American Legion - Tea, SD | |
Men's Doubles - Level I | |
Champions | Dean Gray & Larry Blue |
2nd Place | James Goetschius & Brian Busse |
3rd Place | Dave Taylor & Neil Schumacher |
4th Place | Griz DeGriselles & Bill Reitter |
Men's Doubles - Level II | |
Champions | Kevin Hammer & Ryan Oswald |
2nd Place | Jim McManus & Bill McManus |
3rd Place | Denis Krempges & Craig Krempges |
4th Place | Terry Danielson & John Monett |
Women's Doubles - Level I | |
Champions | Pam Engeltjes & Jane Bammert |
2nd Place | Colleen Collier & Karen VanderMaten |
Women's Doubles - Level II | |
Champions | Deb Hoteling & Bonnie Goehring |
2nd Place | LaRae Oberloh & Callie McKinney |
Men's Singles - Level I | |
Champion | Dave Taylor |
2nd Place | Dean Gray |
3rd Place | James Goetschius |
4th Place | Mike Anderson |
Men's Singles - Level II | |
Champion | Dave Schultz |
2nd Place | Jim McManus |
3rd Place | Mark Chronister |
4th Place | Wade Carman |
Women's Singles | |
Champion | Virginia Day |
2nd Place | Karen VanderMaten |
3rd Place | Pam Engeltjes |
4th Place | Renae Peskey |
Mixed Doubles - Level I | |
Champions | Deb Rasmussen & James Goetschius |
2nd Place | Pam Engeltjes & Nate Knuth |
3rd Place | Virginia Day & Brian Busse |
Mixed Doubles - Level II | |
Champions | Shirley Heitland & Mike Flanagan |
2nd Place | Deb Hoteling & Denis Krempges |
3rd Place | Judy Baldridge & Glenn Vanderziel |
November 12-13, 1994 Music Service of South Dakota, Minnesota & Iowa 75 players Holiday Inn - Brookings, SD | |
Men's Doubles - Level I | |
Champions | Dave Taylor & Neil Schumacher |
2nd Place | Gregg Shefner & James Goetschius |
Men's Doubles - Level II | |
Champions | Ray Hoiness & Jack Weber |
2nd Place | Rod Sonen and Gary Rezek |
Women's Doubles | |
Champions | Kris Evenson & Val Van Roekel |
2nd Place | Jody Goetsch & Virginia Day |
Men's Singles - Level I | |
Champion | Kent Van Roekel |
2nd Place | Dave Taylor |
3rd Place | Lance Roberts |
4th Place | Dean Gray |
Men's Singles - Level II | |
Champion | Brian Pell |
2nd Place | Gary Rezek |
3rd Place | Ray Hoiness |
4th Place | Mitch Lund |
Women's Singles - Level I | |
Champion | Virginia Day |
2nd Place | Colleen Collier |
3rd Place | Pam Engeltjes |
4th Place | Jane Bammert |
Women's Singles - Level II | |
Champion | Emily Nelson |
2nd Place | Renae Knuth |
3rd Place | Carla Sample |
Mixed Doubles | |
Champions | Jody Gottsch & James Goetschius |
2nd Place | Virginia Day & Lance Roberts |
3rd Place | Colleen Collier & Larry Blue |
4th Place | Jane Bammert & Dean Gray |
November 19-20, 1994 Music Service of South Dakota, Minnesota & Iowa 120 players Fiesta Lounge/Royal Inn - Montevideo, MN | |
Men's Doubles - Level I | |
Champions | Dave Taylor & Neil Schumacher |
2nd Place | Lance Roberts & Dean Gray |
3rd Place | Kent VanRoekel & Cookie Ruppert |
4th Place | Troy Reed & John Dickey |
Men's Doubles - Level II | |
Champions | Scott McCoy & Steve Johnson |
2nd Place | Merle Zeinstra & Darrell Disbrow |
3rd Place | Darin Yost & Donn MacArthur |
4th Place | Al Cole & Jerald Harberts |
Women's Doubles | |
Champions | Val VanRoekel & Kris Evenson |
2nd Place | Colleen Collier & Karen VanderMaten |
3rd Place | Pam Engeltjes & Jane Bammert |
4th Place | Emily Nelson & Edie Mayes |
Men's Singles - Level I | |
Champion | Lance Roberts |
2nd Place | Marty Bartels |
3rd Place | Dean Gray |
4th Place | Nate Knuth |
Men's Singles - Level II | |
Champion | Dave VandenTop |
2nd Place | Joe Olson |
3rd Place | Brad Henriksen |
4th Place | Chris Henrich |
Women's Singles - Level I | |
Champion | Kris Evenson |
2nd Place | Renae Peskey |
3rd Place | Janet Johnson |
4th Place | Lanelle Lenz |
Women's Singles - Level II | |
Champion | Daneen Dhoore |
2nd Place | Betty Eurosite |
3rd Place | Janel Olin |
4th Place | Laurie Meyer |
Mixed Doubles - Level I | |
Champions | Renae Peskey & Gregg Shefner |
2nd Place | Pam Engeltjes & Dave VandenTop |
3rd Place | Janel Olin & Troy Blomme |
4th Place | Emily Nelson & Ron Neimann |
Mixed Doubles - Level II | |
Champions | Teresa Erickson & Marty Bartels |
2nd Place | Kim Bonine & Darrell Disbrow |
3rd Place | Daneen Dhoore & Tim Dhoore |
4th Place | Wendy Sullivan & Chad Meyer |
January 8-9, 1994 Music Service of South Dakota, Minnesota & Iowa 70 players Holiday Inn - Brookings, SD | |
Men's Doubles - Level I | |
Champions | Dave Boy & Larry Blue |
2nd Place | Lance Roberts & Russ Haley |
3rd Place | James Goetschius & Dean Gray |
4th Place | Dave Anderish & Tim Tripp |
Men's Doubles - Level II | |
Champions | Tom Snedeker & Dennis Feltman |
2nd Place | Pat Rueschenburg & Wayne Jensen |
3rd Place | Gil Davis & Chris Guerts |
4th Place | Rod Sonen & Gary Rezek |
Women's Doubles | |
Champions | Jane Bammert & Jody Gottsch |
2nd Place | Renae Knuth & Colleen Collier |
3rd Place | Donna Fauth & Kris Evenson |
4th Place | Peggy Sell & Jane Ambur |
Men's Singles - Level I | |
Champion | James Goetschius |
2nd Place | Larry Blue |
3rd Place | Lance Roberts |
4th Place | Troy Reed |
Men's Singles - Level II | |
Champion | Robert Wentz |
2nd Place | Gil Davis |
3rd Place | Mike Flanagan |
4th Place | Calvin Guerts |
Women's Singles - Level I | |
Champion | Jane Bammert |
2nd Place | Colleen Collier |
3rd Place | Jody Gottsch |
4th Place | Kris Evenson |
Women's Singles - Level II | |
Champion | Janet Ambur |
2nd Place | Mary Habeger |
3rd Place | DeeDee Garrels |
Open Doubles | |
Champions | |
2nd Place | |
3rd Place | |
4th Place | |
Mixed Doubles | |
Champions | Edie Mayes & Lance Roberts |
2nd Place | Jody Gottsch & James Goetschius |
3rd Place | Kris Evenson & Troy Reed |
4th Place | Sandy Rebstock & Wayne Jensen |
February 19-20, 1994 Music Service of South Dakota, Minnesota & Iowa 173 players V.F.W. Club - Luverne, MN | |
Men's Doubles - Level I | |
Champions | Goetschius & Gray |
2nd Place | Reed & Dickey |
3rd Place | Haley & Roberts |
4th Place | Taylor & Schumacher |
Men's Doubles - Level II | |
Champions | Koenekamp & Schlottenback |
2nd Place | Zeinstra & Disbrow |
3rd Place | Snyder & Sprock |
4th Place | Feltman & Snedeker |
Men's Doubles - Level III | |
Champions | Geurts & Geurts |
2nd Place | McManus & Davis |
3rd Place | Smith & Foster |
4th Place | Flanagan & Wentz |
Women's Doubles - Level I | |
Champions | VanRoekel & Wasko |
2nd Place | Ogren & Jepp |
3rd Place | Goettsch & Bammert |
Women's Doubles - Level II | |
Champions | Rebstock & Smith |
2nd Place | Dhoore & Johnson |
3rd Place | Schoep & Bedel |
Men's Singles - Level I | |
Champion | Steve Spessard |
2nd Place | Dave Boy |
3rd Place | Lance Roberts |
4th Place | James Goetschius |
5th-6th Place | Russ Healy |
5th-6th Place | Nate Knuth |
Men's Singles - Level II | |
Champion | Todd Koenekamp |
2nd Place | Mark Loe |
3rd Place | Rod Sonen |
4th Place | Phil Miller |
5th-6th Place | Brian Greve |
5th-6th Place | Jerry Fogg |
Men's Singles - Level III | |
Champion | Bob Sprock |
2nd Place | Jason Allen |
3rd Place | Jim McManus |
4th Place | Bob Linton |
5th-6th Place | Les Butler |
5th-6th Place | Mark Liebl |
Women's Singles - Level I | |
Champion | Jody Gottsch |
2nd Place | Peggy Sell |
3rd Place | Val VanRoekel |
4th Place | Lanelle Lenz |
Women's Singles - Level II | |
Champion | Tammy DeVos |
2nd Place | Darcy Lensing |
3rd Place | Kathy Lustfield |
4th Place | Edie Mayes |
Mixed Doubles - Level I | |
Champions | Mayes & Roberts |
2nd Place | Gottsch & Goetschius |
3rd Place | Bammert & Gray |
4th Place | Sullivan & Sullivan |
Mixed Doubles - Level II | |
Champions | Collier & Sefrna |
2nd Place | Sample & Sonen |
3rd Place | Lenz & Genzler |
4th Place | DeVos & Rue |
Mixed Doubles - Level III | |
Champions | Jepp & Haley |
2nd Place | Wasko & Kromendyke |
3rd Place | Johnson & Winn |
4th Place | Draper & Hollingsworth |
February 13-14, 1993 Music Service of South Dakota, Minnesota & Iowa Best Western Inn - Marshall, MN | |
Men's Doubles - Level I | |
Champions | James Goetschius & Dean Gray |
2nd Place | Troy Reed & John Dickey |
3rd Place | Randy Feucht & Joe Sefrna |
Men's Doubles - Level II | |
Champions | Randy Rasmussen & Wayne Jensen |
2nd Place | Dale Schommer & Al Tufto |
3rd Place | Jon Prahl & Dennis Frank |
Women's Doubles | |
Champions | Lanelle Lenz & Brenda Butler |
2nd Place | Jane Bammert & Colleen Collier |
Men's Singles - Level I | |
Champion | James Goetschius |
2nd Place | Larry Blue |
3rd Place | Keith Stubbe |
4th Place | Dean Gray |
Men's Singles - Level II | |
Champion | Brian Greve |
2nd Place | John Dickey |
3rd Place | Mark Loe |
4th Place | Mark Rue |
Men's Singles - Level III | |
Champion | Scott Bensen |
2nd Place | Wayne Jensen |
3rd Place | Calvin Guerts |
4th Place | Randy Feucht |
Women's Singles - Level I | |
Champion | Deb Rasmussen |
2nd Place | Lanelle Lenz |
Women's Singles - Level II | |
Champions | Jane Bammert |
2nd Place | Tracie Frisbie |
Mixed Doubles - Level I | |
Champions | Colleen Collier & Joe Sefrna |
2nd Place | Sandy Rebstock & Jon Prahl |
3rd Place | Deb & Randy Rasmussen |
Mixed Doubles - Level II | |
Champions | Rhonda & Kevin Marczak |
2nd Place | Monica Jones & Darwin Wallenberg |
3rd Place | Kori Peterson & Chuck Guerts |
January 9-10, 1993 Music Service of South Dakota, Minnesota & Iowa 62 players Holiday Inn - Brookings, MN | |
Men's Doubles | |
Champions | Nate Knuth & Larry Blue |
2nd Place | James Goetschius & Dave Boy |
3rd Place | Dave Anderish & Tim Tripp |
4th Place | Al Thielges & Bob Braun |
Women's Doubles | |
Champions | Deb Rasmussen & Patti Nash |
2nd Place | Renae Knuth & Colleen Collier |
3rd Place | Edie Mayes & Joann Wendell |
Men's Singles - Level I | |
Champion | Dave Boy |
2nd Place | James Goetschius |
3rd Place | Larry Blue |
4th Place | Al Thielges |
Men's Singles - Level II | |
Champion | Wayne Jensen |
2nd Place | Steve Heesch |
3rd Place | Tony Tjaden |
4th Place | Pat Rueschenberg |
Women's Singles | |
Champion | Colleen Collier |
2nd Place | Peggy Sell |
3rd Place | Edie Mayes |
4th Place | Patti Nash |
Mixed Doubles | |
Champions | Theresa Erickson & Dave Boy |
2nd Place | Sandy Rebstock & Tony Tjaden |
3rd Place | Mary Urquhart & Gary Rezek |
4th Place | Dean Gray & Jane Bammert |
February 1-2, 1992 Music Service of South Dakota, Minnesota & Iowa 173 players Legion Club - Pipestone, MN | |
Men's Doubles - Level I | |
Champions | Goetschius & Fogg |
2nd Place | Braun & Mitlyng |
3rd Place | Mann & Reitter |
Men's Doubles - Level II | |
Champions | Willman & Feucht |
2nd Place | Stoltenberg & Mathiesen |
3rd Place | Hoefker & Norem |
Women's Doubles | |
Champions | Lenz & Thielges |
2nd Place | Rebstock & Kaupal |
Men's Singles - Level I | |
Champion | James Goetschius |
2nd Place | Steve Spessard |
3rd Place | Ron Mann |
4th Place | Bill Reitter |
5th-6th Place | Randy Rasmussen |
5th-6th Place | Jerry Fogg |
Men's Singles - Level II | |
Champion | Mark Loe |
2nd Place | Doug Haack |
3rd Place | Joel Hattendorf |
4th Place | Fred Davis |
5th-6th Place | Tom Brauer |
5th-6th Place | Joe Genzler |
Women's Singles - Level I | |
Champion | Kelli Thielges |
2nd Place | Deb Rasmussen |
3rd Place | Sandy Rebstock |
4th Place | Virginia Moore |
Mixed Doubles - Level I | |
Champions | Braun & Thielges |
2nd Place | Rasmussen & Rasmussen |
3rd Place | Mitlyng & Kielhefer |
Mixed Doubles - Level II | |
Champions | Rebstock & Mude |
2nd Place | Dropik & Frank |
3rd Place | Braun & Thielges |
February 9-10, 1991 Music Service of South Dakota, Minnesota & Iowa 80+ players Holiday Inn - Worthington, MN | |
Men's Doubles | |
Champions | Blue & Goettschius |
2nd Place | Busse & Gillespie |
3rd Place | Stotesbery & Graue |
4th Place | Stubbe & Spessard |
5th-6th Place | Hoefker & Norem |
5th-6th Place | Mann & Roberts |
7th-8th Place | Frommel & Williams |
7th-8th Place | Reed & Hattendorf |
Women's Doubles | |
Champions | Spotts & Lenz |
2nd Place | Hamman & Evenson |
3rd Place | Kilheffer & DeLange |
Men's Singles | |
Champion | Larry Blue |
2nd Place | James Goettschius |
3rd Place | Lance Roberts |
4th Place | Brian Busse |
5th-6th Place | Steve Frommel |
5th-6th Place | Jeff Gillespie |
7th-8th Place | Jeff Williams |
7th-8th Place | Troy Reed |
9th-12th Place | Darren Stotesberg |
9th-12th Place | Rod Stoltenberg |
9th-12th Place | Tony Glade |
9th-12th Place | Ron Mann |
Women's Singles | |
Champion | Lanelle Lenz |
2nd Place | Kelli Spotts |
3rd Place | Kris Evenson |
4th Place | Connie Mikkelson |
Mixed Doubles | |
Champions | Lenz & Genzler |
2nd Place | Cartwright & Glade |
3rd Place | Mikkelson & Braun |
4th Place | Spotts & Brauer |
February 9-10, 1990 Music Service of South Dakota, Minnesota & Iowa 80+ players Holiday Inn - Worthington, MN Added this Year Paid trip to North American Championships for top 2 Singles Winners | |
Men's Doubles | |
Champions | Sell & Busse |
2nd Place | Pearson & Woelber |
3rd Place | Reed & Stoltenberg |
4th Place | Loe & Roberts |
5th-6th Place | Stubbe & Spessard |
5th-6th Place | Braun & Brauer |
Womens's Doubles | |
Champions | Lenz & Mikkelson |
2nd Place | Spotts & Jorgenson |
Men's Singles | |
Champion | Brian Busse |
2nd Place | Robert Sell |
3rd Place | Tom Snedeker |
4th Place | Mark Graue |
5th-6th Place | Alan Rikke |
5th-6th Place | Bob Braun |
7th-8th Place | Rod Stoltenberg |
7th-8th Place | Troy Reed |
Women's Singles | |
Champion | Lanelle Lenz |
2nd Place | Kelli Spotts |
3rd Place | Virginia Moore |
Mixed Doubles | |
Champions | Dickey & Snedeker |
2nd Place | Lenz & Genzler |
3rd Place | Jansen & Spessard |
4th Place | Evenson & Stubbe |
February 11-12, 1989 Music Service of Minnesota & Iowa 64 players Best Western Inn - Marshall, MN | |
Men's Doubles | |
Champions | Spessard & Fisher |
2nd Place | Hurlbut & Gronewold |
3rd Place | Rikke & Kruger |
4th Place | Dickey & Snedeker |
Women's Doubles | |
Champions | Mikkelson & Kruger |
2nd Place | Gronewold & Moore |
Men's Singles | |
Champion | Steve Spessard |
2nd Place | Randy Rasmussen |
3rd Place | Todd Schroeder |
4th Place | Al Hurlbut |
Women's Singles | |
Champion | Ginger Kruger |
2nd Place | Connie Mikkelson |
3rd Place | Teresa Dickey |
4th Place | Deb Rasmussen |
Mixed Doubles | |
Champions | Decker & Spessard |
2nd Place | Lenz & Genzler |
3rd Place | Mikkelson & Rikke |
4th Place | Gronewold & Gronewold |
March 26, 1988 Music Service of Minnesota & Iowa 40 players Chalet Club - Marshall, MN | |
Men's Doubles | |
Champions | Suby & Hoefker |
2nd Place | Spessard & Gronewold |
3rd Place | Knutson & Kruger |
4th Place | Rogge & Shroyer |
Women's Doubles | |
Champions | Rasmussen & Ihlen |
2nd Place | Gronewold & Moore |
Men's Singles | |
Champion | Steve Spessard |
2nd Place | Steve Gronewold |
3rd Place | Dane Shroyer |
4th Place | Randy Rasmussen |
Women's Singles | |
Champion | Deb Rasmussen |
2nd Place | Vicki Gronewold |
3rd Place | Connie Mikkelson |
Mixed Doubles | |
Champions | Gronewold & Gronewold |
2nd Place | Rasmussen & Rasmussen |
3rd Place | Kruger & Kruger |